Stopa, staw skokowy, ścięgno Achillesa

kompleksowa diagnostyka obrazowa (7-9 listopada 2018r.)

NOWA EDYCJA ! WIĘCEJ WARSZTATÓW !

Termin: 7-9 listopada 2018r.
(24 godzin szkolenia: 10 godz. wykładów, 14 godz. warsztatów)

Image module

Miejsce szkolenia:
Hotel Sadova****
ul. Łąkowa 60, 80-769 Gdańsk

Wynegocjowaliśmy dla Państwa 15% zniżki na noclegi w Hotelu Sadova**** w czasie szkolenia.
 Rezerwacji noclegów można dokonać podając kod promocyjny OSSEUM2018 za pomocą:

W bezpośredniej bliskości miejsca szkolenia znajdują się też tańsze miejsca zakwaterowania, np:

Dom Muzyka www.dommuzyka.pl

Apartamenty Sun&Snow Osiedle Sadova: www.sunandsnow.pl

Apartamenty WaterLane oraz wiele innych…

Team member
Kierownik naukowy
dr n. med. Joanna Niemunis-Sawicka
Team member
Wykładowca
dr n. med. Ludomira Rzepecka-Wejs
Team member
Wykładowca
dr Andrzej Warzocha

Program kursu obejmuje następujące zagadnienia:

 

A. Zagadnienia ogólne.

  1. Anatomia prawidłowa stopy, stawu skokowego i ścięgna Achillesa.
  2. Anatomia „obrazowa” stopy, stawu skokowego i ścięgna Achillesa.
  3. Metody obrazowania struktur stopy, stawu skokowego i ścięgna Achillesa – RTG, USG, artrografia, TK, MR, artro-TK i artro-MR.
  4. Schemat oceny struktur stopy, stawu skokowego w „obrazkach”- czyli jak się gapić, żeby nie przegapić.
  5. Nauka prawidłowego badania USG stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa.

B. Stopa, staw skokowy, ścięgno Achillesa.

  1. Kto to był Francois Chopart i Jacques Lisfranc?
  2. „To ścięgno, jeśli jest stłuczone lub przecięte, powoduje ostre gorączki, zadławienia, doprowadza do obłędu i wreszcie doprowadza do śmierci”.
  3. Magia skrótów: ATFL, PTFL, CFL, AITFL, PITFL, TTFL, IOL, TNL, TCL, TTL, DATTL, DPTTL… różne uszkodzenia …
  4. Tendinosis / peratendinosis/ tenosynovitis.
  5. Koncepcje „większego i mniejszego koła” w uszkodzeniach stawu skokowego.
  6. Złamania kolumnowe i inne uszkodzenia kostne.
  7. Klasyfikacje Dennis-Webera, Launge-Hansena, Salter-Harisa, Hawkinsa.
  8. Kolejny tajemniczy trójkąt ? (Volkmann triangle).
  9. Co łamią sobie kochankowie?
  10. Czy jest różnica między złamaniem zmęczeniowym, przeciążeniowym, niewydolnościowym?
  11. Ottawa rządzi? (Ottawa ankle rules).
  12. Choroba Freiberga i inne martwice aseptyczne.
  13. Co wrzucić do worka metatarsalgii?
  14. Czym się zasłużył Werner Spalteholz i jak to połączyć z Mortonem?
  15. RZS / MIZS / ŁZS / dna moczanowa.
  16. Choroba Ledderhose.
  17. Neuropatie (Joggera, Baxtera) i nerwiaki.
  18. Zabiegi pod kontrolą usg.
  19. Pod koniec XVIII w. parlament angielski ogłosił, że można unieważnić każde małżeństwo, jeżeli mężczyzna został przez kobietę uwiedziony za pośrednictwem „różów, pudrów, szminek i wysokich obcasów” – o nabytych zniekształceniach stopy opowieść.
  20. Objaw nosa mrówkojada i inne koalicje.
  21. Worek diagnostycznych niespodzianek.
  22. Ortopedyczna opowieść o stopie…

Szczegółowy program kursu:

 

Środa – 7 listopada 2018r. Hotel Sadova, Gdańsk

13.00-14.00

Lunch serwowany w hotelowej restauracji.

14.00-15.30


Anatomia prawidłowa i radiologiczna stawu skokowego, stopy i ścięgna Achillesa.

15.30-17.00

Metody badania stawu skokowego, stopy i ścięgna Achillesa: RTG, USG, artrografia, TK, MR, artro-TK i artro-MR oraz ich zastosowanie w podstawowych patologiach.

17.00-19.00

Warsztaty: anatomia / 100 zagadek.

Warsztaty: wybrane patologie stopy, stawu skokowego w RTG/TK – analiza przypadków.

19.00-20.00

Kolacja bufetowa w hotelowej restauracji.

 

Czwartek – 7 listopada 2018r. Hotel Sadova, Gdańsk

8.00-9.00

Warsztaty dla „rannych ptaszków” : praca własna z przypadkami (opieka trenera).

9.00-10.00

Uszkodzenia kostne i chrzęstno-kostne stawu skokowego i stopy.

10.00-11.00


Skręcenia i niestabilność stawu skokowego i trochę patologii ścięgien.

11.00-13.00

Warsztaty: patologie stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa w badaniach MR.

13.00-14.00

Lunch w formie serwowanej w restauracji hotelowej.

14.00-17.00

Warsztaty: patologie stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa w badaniach MR.

17.00-18.00

Wybrane patologie stawu skokowego, stopy i ścięgna Achillesa w badaniu ultrasonograficznym (USG).

18.00-19.00

Kolacja w restauracji hotelowej.

 

Piątek – 9 listopada 2018r. Hotel Sadova, Gdańsk

8.00-9.00


Warsztaty dla „rannych ptaszków”: praca własna z przypadkami (opieka trenera).

9.00-11.00

Diagnostyka obrazowa nabytych zniekształceń stopy.

11.00-13.00


Warsztaty: analiza przypadków TK i MR oraz omówienie z trenerem.

13.00-14.00


Lunch w formie serwowanej w restauracji hotelowej.

14.00-15.00

Inne zespoły bólowe stopy i stawu skokowego.

15.00-16.00


Wykład klinicysty ortopedy: Najczęstsze schorzenia stawu skokowego i stopy.

Współpraca ortopedy i radiologa w ocenie stawu skokowego, stopy i ścięgna Achillesa.

16.00-17.00

Warsztaty: analiza przypadków patologii stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa w badaniach RTG, TK, MR.

17.00-17.15

Test sprawdzający.

17.15-19.15

Warsztaty: analiza przypadków MR oraz omówienie z trenerem, analiza i omówienie dostarczonych badań przez uczestników szkolenia.

19.15-19.30

Ogłoszenie wyników testu. Wręczenie certyfikatów i zakończenie kursu.

Stała przerwa kawowa w czasie całego szkolenia (w dowolnym momencie dla każdego uczestnika).

OPŁATA REJESTRACYJNA:

1900 PLN do 6 października 2018r.
2000 PLN od 7 października 2018r.

Zniżka 200 PLN dla rezydentów
(potwierdza kierownik specjalizacji stosownym zaświadczeniem)

Wpłata dla:

Gdańska Szkoła Radiologii Układu Mięśniowo-Szkieletowego Sp. z o.o.

Numer konta bankowego (mBank):
74 1140 2004 0000 3802 7550 5217

Tytuł przelewu: STOPA + Imię + Nazwisko.

INFORMACJE DODATKOWE:

W opłacie rejestracyjnej zawarte są:

uczestnictwo w wykładach i warsztatach na komputerach pracujących jak stacje diagnostyczne, materiały szkoleniowe, notatnik, długopis, przerwy kawowe, lunch w środę, czwartek i piątek, kolacja w środę i czwartek.

Każdy uczestnik kursu może przywieźć ciekawe lub trudne badania dotyczące analizowanego obszaru anatomicznego i przekazać je do sekretariatu z odpowiednimi informacjami klinicznymi.
Badania te zostaną wspólnie omówione w czasie warsztatów w piątek.

WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
2. Otrzymanie w ciągu 3 dni maila potwierdzającego rejestrację na kursie.
3. Dokonanie wpłaty za wybrany kurs (e-faktura zostanie wysłana mailem).

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA

POZOSTAŁE SZKOLENIA

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *